Srpskohrvatski

Curenje Pentagonovih dokumenata razotkriva ulogu britanskog imperijalizma u provokacijama i ratu protiv Rusije

Među desecima tajnih dokumenata Pentagona i američkih obavještajnih agencija koji su sada u opticaju nalaze se izvješća koja detaljno opisuju neke od opakih operacija britanskog imperijalizma.

Jedan dokument posebno daje uvid u provokativnu ulogu koju je odigrao London u ratu u Ukrajini protiv Rusije, opisujući incident od 29. rujna 2022. koji je mogao pokrenuti članak 5 NATO-a koji od država članica zahtijeva da priteknu u pomoć bilo kojoj zemlji članici koja je napadnuta.

Washington Post je u nedjelju izvijestio: „Rusija je umalo oborila britanski špijunski zrakoplov u blizini Ukrajine, kaže dokument koji je procurio.“

Američki vojni dokument otkriva „značajni incident koji je mogao uvući Sjedinjene Američke Države i njihove NATO saveznike izravno u ukrajinski rat“, izvještava članak. „Zamalo se dogodilo obaranje 29. rujna [2022.] uz obalu Krima, jako utvrđenog ukrajinskog poluotoka koji je Rusija zauzela 2014. i koristila ga za bazu svoje pomorske flote na Crnom moru i pokretanje napada drugdje u Ukrajini“, napisao je Post.

Povjerljivi dokument Pentagona, izvještavaju novine, „adresira incident kao 'zamalo obaranje UK RJ', referenca na 'Rivet Joint' nadimak koji je uobičajen za izviđačke avione RC-135. Zrakoplov se koristi za prikupljanje radio prijenosa i drugih elektroničkih poruka.“

Novine su izvijestile da je „dokument tiskan sa zaglavljima za Pentagonov zajednički stožer, i pojedinostima o nadzornim letovima iznad Crnog mora od dana kada je izvješteno o skorom obaranju do 26. veljače [2023].“

Britanski RC-135W 2018 [Photo by Alan Wilson / CC BY-SA 2.0]

Britanski ministar obrane Ben Wallace rekao je parlamentu sljedećeg mjeseca: „Jedan od ruskih zrakoplova 'ispustio je projektil' na daljinu“, primjećuje Post, „ali nije opisao incident kao gotovo obaranje.“ Umjesto toga je „ispaljivanje projektila pripisao 'tehničkom kvaru' i rekao da je o tome razgovarao s visokim ruskim obrambenim dužnosnicima.“

Prošlog 20. listopada, gotovo mjesec dana nakon incidenta, Wallace je rekao parlamentu da je „nenaoružani RAF RC-135W Rivet Joint, civilni ISTAR-zrakoplov za obavještavanje, nadzor, pronalaženje ciljeva i izviđanje – u rutinskoj patroli iznad Crnog mora bio u interakciji s dva ruska borbena zrakoplova Su-27.“

Izjavio je da se „tijekom te interakcije... pokazalo da je jedan od zrakoplova Su-27 ispustio projektil u blizini zrakoplova RAF Rivet Joint izvan vidljivog dometa. Ukupno vrijeme interakcije između ruskog zrakoplova i Rivet Joint bilo je otprilike 90 minuta.“

Wallace je tada izjavio: „U svjetlu ovog potencijalno opasnog angažmana,“ izrazio je zabrinutost ruskom ministru obrane Sergeju Šojguu, koji je 10. listopada odgovorio „da je proveo istragu o okolnostima incidenta i da je riječ o tehničkoj kvar na lovcu Su-27.“

To je objašnjenje prihvatila torijevska vlada i „Ne smatramo ovo namjernom eskalacijom Rusa. Naši analitičari bi se složili da je to bio kvar“, rekao je Wallace.

Špijunske operacije Ujedinjenog Kraljevstva u blizini ruske obale će se nastaviti, a Ministarstvo obrane „je podijelilo ovu informaciju sa saveznicima i, nakon konzultacija, ponovno sam pokrenuo rutinske patrole, ali ovaj put uz pratnju borbenih zrakoplova.“

Ništa od onoga što je Wallace rekao u umanjivanju ozbiljnosti onoga za što je sada potvrđeno da je Rusija „zamalo srušila“ britanski špijunski zrakoplov ne može se uzeti zdravo za gotovo.

Kraljevsko ratno zrakoplovstvo (RAF) raspoređuje tri aviona Rivet Joint koje opisuje kao „letjelicu za elektronički nadzor koji se može koristiti nu strateškim i taktičkim misijama. Njegovi senzori 'upijaju' elektroničke emisije iz komunikacija, radara i drugih sustava.“ Špijunski zrakoplov „u velikoj je mjeri bio angažiran za operaciju Shader i druge operativne zadatke.“

Operacija Shader kodno je ime za gotovo desetljeće dugu vojnu intervenciju SAD-a i Britanije, navodno ciljanu na Islamsku državu, koja se sastoji od stalnih zračnih napada i neprijateljskih nadzornih misija u nizu zemalja uključujući Irak, Siriju, Libiju, Tunis i Libanon.

Akcija Rusije protiv špijunskog zrakoplova RAF-a očito je bila upozorenje Britaniji i silama NATO-a.

Skoro obaranje dogodilo se samo tri dana nakon bombardiranja podvodnih plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru 26. rujna 2022. Plinovod Sjeverni tok u većinskom ruskom vlasništvu izgrađen je za isporuku ruskog plina izravno u Njemačku. Dva mjeseca nakon bombaških napada, glasnogovornik ruske vlade Dmitry Peskov rekao je da je ministarstvo obrane zaključilo: „Postoje dokazi da je Britanija umiješana u sabotažu, teroristički čin protiv vitalne energetske infrastrukture.“

U svom detaljnom izlaganju objavljenom u veljači, „Kako je Amerika uništila plinovod Sjeverni tok“, novinar koji je osvojio Pulitzerovu nagradu Seymour Hersh izjavio je da je eksploziv koji je uništio plinovod postavljen pod okriljem NATO-vih manevara BALTOPS 22 u baltičkoj regiji.

Vježba BALTOPS 22 održana je od 5. do 17. lipnja 2022., a sudjelovalo je 47 brodova, 75 zrakoplova i oko 7000 vojnog osoblja iz 16 zemalja. Među brodovima Kraljevske mornarice sudjelovao je i HMS Defender, dizajniran za protuzračno i proturaketno ratovanje. Kraljevska mornarica je kasnije potvrdila da je tijekom ratnih igara NATO-a Defender bio „uključen u vježbe protupodmorničkog ratovanja, ali je također djelovao u svojoj glavnoj ulozi u protuzračnoj obrani, uključujući vođenje Task Force Six Four (CTF 64) američke Šeste flote, koja se bavi obranom od napada projektila i borbenih zrakoplova.“

Objava Kraljevske mornarice od 22. lipnja 2022. glasila je: „NATO brodovi i oko 90 zrakoplova – najviše ikada na Baltopsu – međusobno su se suprotstavili u testiranju scenarija ratovanja, boreći se s prijetnjama u moru i u zraku.“

Razarač tipa 45 HMS Defender napušta mornaričku bazu Portsmouth 1. svibnja 2021. radi vježbi u Škotskoj, prije raspoređivanja u Mediteransko more, Crno more i indo-pacifičku regiju kao dio NATO-ove Carrier Strike Group 21 pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva. Nešto više od sedam tjedana kasnije, 23. lipnja 2021., HMS Defender je bio uključen u veliku provokaciju s ruskim oružanim snagama u Crnom moru.

HMS Defender odigrao je ključnu ulogu u provokacijama NATO-a protiv Moskve koje su dovele do ruske invazije na Ukrajinu.

Dana 23. lipnja 2021. – gotovo točno godinu dana prije izjave Kraljevske mornarice o ulozi Defendera u BALTOPS 22 – ruski patrolni brod ispalio je hitac upozorenja na Defender u Crnom moru kod obale Krima. Nakon toga uslijedilo je ispuštanje visokoeksplozivnih fragmentacijskih bombi na putanju broda Ujedinjenog Kraljevstva. Rusko ministarstvo obrane izjavilo je da je ratni brod izvršio upad od 3 kilometra u ruske teritorijalne vode kod rta Fiolent na jugu Krima.

Britanija je do grla u provociranju, a potom i vođenju NATO-vog rata protiv Rusije, nakon što je Ukrajini isporučila milijarde funti u naprednoj vojnoj opremi. Wallace se u svom govoru u parlamentu prošlog listopada pohvalio: „Do sada smo obučili 7000 [ukrajinskih vojnika]. Cilj nam je završiti 10,000, a zatim još više od 20,000 iduće godine,“ dodajući, „Sada gledamo što možemo učiniti s većim jedinicama, pomažući Ukrajini u obuci na razini satnije i bataljuna.“

Ovo je samo tračak stvarne slike o umiješanosti Ujedinjenog Kraljevstva. Curenje obavještajnih dokumenata također potvrđuju da specijalne postrojbe Ujedinjenog Kraljevstva djeluju na terenu, u ukrajinskoj ratnoj zoni. Klasificirani dokument star manje od dva tjedna – s datumom 1. ožujka 2023. – s oznakom „tajno“ i naslovom „US/NATO SOF in UKR“, čini se da je po svojim oznakama bio pripremljen za više dužnosnike američke obrane. Navedena je Britanija kao opskrbljivač više od polovice svih 97 zapadnih specijalnih snaga (50), a slijedi Latvija (17); Francuska (15); SAD (14); i Nizozemska (1).

Guardian je primijetio: „Britanske specijalne snage uključuju SAS, Specijalnu brodsku službu, Specijalnu izvidničku pukovniju, kao i nekoliko drugih tajnih vojnih jedinica kao što je 18 (UKSF) signalna pukovnija.“

Britanske specijalne snage uključene su u rat protiv Rusije od samog početka. Još u travnju prošle godine, samo dva mjeseca nakon ruske invazije, Times je objavio, „Britanske specijalne snage 'obučavaju lokalne postrojbe u Ukrajini': prvi put služe britanskim vojnicima 'na terenu'“. Izvijestio je: „Časnici iz dva [ukrajinska] bataljuna stacionirana u glavnom gradu i okolici rekli su da su prošli vojnu obuku, jedan prošli tjedan, a drugi tjedan prije.“

Specijalne snage djeluju uz konvencionalne postrojbe Kraljevskih marinaca. Prošlog prosinca, vodeći general britanske vojske, general-pukovnik Robert Magowan, priznao je da su Kraljevski marinci raspoređeni u „diskretnim operacijama“ unutar Ukrajine.

Loading