Srpskohrvatski

Američki zakonodavci zahtijevaju od Bijele kuće da Ukrajini pošalje borbene zrakoplove F-16

Nakon formiranja „avionske koalicije“ od strane Ujedinjenog Kraljevstva i Nizozemske s ciljem „nabave aviona F-16“ za Ukrajinu, skupina dvostranačkih zastupnika u SAD-u poslala je pismo Bijeloj kući pozivajući SAD da također pošalje lovce u Ukrajinu.

U članku pod naslovom „Kampanja pritiska na Bidena da pošalje F-16 u Ukrajinu postaje sve veća“, Politico je izvijestio da je supredsjedateljica Ukrajinskog kluba u Kongresu Marcy Kaptur, demokratkinja iz Toleda, Ohio, i desetak drugih članova Predstavničkog doma, republikanskih i demokratskih, upotrijebio „oštriji jezik nego u prošlosti“ kako bi od Bijele kuće zatražio slanje aviona.

Supredsjedatelji ukrajinskog kluba u Kongresu Brian Fitzpatrick, republikanac iz Pennsylvanije, naprijed lijevo, zastupnik. Mike Quigley, demokratska stranka-Illinois, i zastupnica Marcy Kaptur, demokratska stranka-Ohio, zajedno sa senatorom Rogerom Wickerom, republikanac-Mississippi, u drugom redu desno od Fitzpatricka, prisustvuju konferenciji za novinare, utorak, 31. siječnja 2023., o ratu u Ukrajini, na Capitol Hillu u Washingtonu. [AP Photo/Jacquelyn Martin]

„Za Ukrajince, to je jedan od njihovih glavnih prioriteta“, rekao je Kaptur za Politico. „Svaka osoba koja nas dođe vidjeti iz Ukrajine spominje F-16 - svaki izabrani dužnosnik, svaki vođa interesne skupine. To im je jako važno.“

U pismu se navodi: „Sjedinjene AMeričke Države mogu pružiti Ukrajini trenutnu vojnu pomoć u obrani od ruskog napredovanja i u pripremi za očekivanu proljetnu ofenzivu Kijeva, dok istovremeno započinju proces pružanja Ukrajini dugoročne sposobnosti zračne nadmoći.“

Velika Britanija i Nizozemska su u utorak priopćile da će započeti obuku ukrajinskih pilota za korištenje tih zrakoplova.

Belgija je u srijedu objavila da bi bila voljna pomoći u obuci ukrajinskih pilota kako koristiti F-16. Komentirajući razvoj događaja, bivši američki veleposlanik u Rusiji Michael McFaul rekao je: „Napredak. Samo je pitanje vremena kada će Ukrajina dobiti F16.“

F-16 je nadzvučni lovac četvrte generacije. Sposoban je postaviti nuklearnu bombu B83 od 1,2 megatona. To je glavna komponenta NATO-ovog sustava „dijeljenja nuklearnog oružja“ za taktičko nuklearno oružje postavljeno na prvoj liniji u Evropi.

„Potrebni su nam F-16 i zahvalan sam našim saveznicima na njihovoj odluci da rade u tom smjeru, uključujući obuku naših pilota“, rekao je Andriy Yermak, šef ureda predsjednika Ukrajine.

U ožujku 2022., Biden je ustvrdio: „... gledajte, ideja da ćemo poslati ofenzivnu opremu i imati avione, tenkove i vlakove s američkim pilotima i američkim posadama, jednostavno shvatite – i nemojte nemojte se zavaravati, bez obzira na to što svi kažete – to se zove Treći svjetski rat.“

Dva zrakoplova F-16 Fighting Falcon vraćaju se iz misije tijekom Agile Spartana u zoni odgovornosti Središnjeg zapovjedništva SAD-a, 6. ožujka 2023. [Photo: Air Force Tech. Sgt. Daniel Asselta ]

U siječnju je Bijela kuća objavila da će Ukrajini poslati 50 glavnih borbenih tenkova M1 Abrams. Kijev je već primio preko 200 glavnih borbenih tenkova i preko 1000 oklopnih borbenih vozila pješaštva iz zemalja NATO-a.

Prošlog su utorka dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva rekli da će poslati projektile dugog dometa u Ukrajinu, probijajući tako još jednu crvenu liniju koju su postavili SAD i njihovi saveznici u NATO-u o njihovoj izravnoj umiješanosti u rat.

Samo nekoliko dana kasnije, ruski dužnosnici ustvrdili su da je ovo oružje dugog dometa korišteno za napade na teritorij pod ruskom okupacijom.

Prošlog svibnja, američki predsjednik Joe Biden kategorički je izjavio: „Nećemo poslati u Ukrajinu raketne sustave koji napadaju Rusiju.“

No dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva jasno su dali do znanja da bi njihove najave, i s projektilima dugog dometa i s borbenim zrakoplovima F-16, mogle poslužiti kao ledolomac za slične mjere Sjedinjenih Američkih Država.

„To je pozicija koju Ujedinjeno Kraljevstvo može učiniti jedinstveno… Znamo da ako nešto damo, to malo olakšava drugima,“ rekao je britanski dužnosnik za Washington Post. „Definitivno postoji različita tolerancija rizika među različitim zemljama. Često smo na ranijem mjestu.“

Kao i kod isporuke borbenih tenkova M1 Abrams s turbinskim pogonom, potez NATO-a da pošalje projektile dugog dometa i napredne borbene zrakoplove uključuje razmještanje goleme logističke infrastrukture.

U veljači je Politico izvijestio: „Skupina bivših vojnih časnika i privatnih donatora prikuplja novac za slanje zapadnih mehaničara blizu ukrajinskih bojišnica, gdje će popraviti oružje i vozila oštećena u bitkama koja su preplavila zemlju.“ U izvješću se nastavlja: „Plan je pronaći 100 do 200 iskusnih izvođača koji bi otputovali u Ukrajinu i bili s malim jedinicama u blizini prvih linija bojišnice.“

Prema nizu procurjelih dokumenata Pentagona objavljenih ranije ove godine, preko 150 američkih i NATO vojnih osoba već je raspoređeno unutar Ukrajine. Pentagon je ranije tvrdio da je primarni cilj američkih trupa unutar zemlje bio nadzirati distribuciju i raspoređivanje oružja koje su dostavili SAD i NATO.

Ova eskalacija događa se u uvjetima u kojima postaje jasno da NATO-ove proxy snage u Ukrajini ne mogu postići sveobuhvatne ciljeve koje su postavile Sjedinjene Američke Države.

Čak i dok SAD hitno šalje oružje u Ukrajinu, Rusija sve više cilja na to oružje. U utorak su ruske snage pokrenule zračni napad na raketnu bateriju Patriot koju je isporučio SAD u Kijevu. Prema ruskim dužnosnicima, u napadu je uništeno pet lansera, dok američki dužnosnici tvrde da je samo jedan lanser oštećen, ali ne i uništen.

Loading