Srpskohrvatski

Njemačke zračne snage provode veliku vježbu protiv Rusije

Eskalacija rata NATO-a protiv Rusije zbog Ukrajine poprima sve opasnije oblike. Prošli tjedan, bivši glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen izjavio je da bi NATO-ove „kopnene trupe“ mogle biti raspoređene u Ukrajinu. Istodobno, NATO organizira velike vojne manevre kojima savez „vježba“ izravnu intervenciju u sukobu.

Najopsežnije vježbe održat će se u Njemačkoj početkom ponedjeljka. Od 12. do 23. lipnja stotine borbenih zrakoplova letjet će u sklopu Air Defender 2023 i trenirati za stanje totalnog rata. To je najveća zračna vježba u povijesti NATO-a. Ukupno je uključeno više od 10,000 vojnika iz 25 zemalja s 250 zrakoplova. Oni će vježbati ofenzivne manevre, potencijalno sve do ruske granice.

[Photo: US Air Force Tech Sgt. Anthony Plyler]

Evo još nekih ključnih podataka o vježbi: Bundeswehr (njemačka vojska) ima kontingent od 60 zrakoplova – uključujući 30 Eurofightera i 16 Tornada – i četiri helikoptera. Najveći kontingent borbenih zrakoplova dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država sa 100. Oko 90 posto zračnog prometa tijekom vježbe odvijat će se u njemačkom zračnom prostoru ili iznad obala Sjevernog i Baltičkog mora. Većina misija kreće s lokacija u Schleswig-Holsteinu, Donjoj Saskoj, Bavarskoj i Rheinland-Pfalz, kao i s po jedne lokacije u Nizozemskoj i Češkoj. Civilni zračni promet bit će zabranjen najmanje dva sata dnevno u nekoliko područja tijekom vježbe.

Veliki dijelovi njemačkog zračnog prostora de facto se pretvaraju u ratnu zonu. Na službenoj web stranici Bundeswehra o manevru stoji: „Ovisno o aktiviranom zračnom prostoru, borbeni mlazni letovi odvijaju se s visine od 2500 ili 3000 metara. Niski letovi mlaznjaka i teretnih zrakoplova planirani su u dijelu istočnog područja zračne vježbe, takozvane Fight 1. Ovo područje vježbe proteže se iznad sjevernog Brandenburga, dijelova Mecklenburg-Western Pomerania i Baltičkog mora.“ Osim toga, nisko letenje odvijalo bi se na vojnim vježbalištima Baumholder i Grafenwöhr.

I sami razmjeri vježbe i njezin karakter jasno pokazuju da „Air Defender 2023“ nije samo rutinski manevar. To je izravna komponenta ratne ofenzive NATO-a protiv Rusije. Posebno to otvoreno govore predstavnici njemačke vladajuće klase, koja je Rusiju već pokušala vojno pokoriti u dva svjetska rata.

„Historija nas je sustigla“, rekla je Agnes Strack-Zimmermann (Free Democrats), predsjednica Odbora za obranu Bundestaga. Imamo vrući rat Rusije protiv Ukrajine. Vojne vježbe kao što je „Air Defender“ uvijek su signal drugoj strani: „Pokazali ste što možete.“

Na temelju „scenarija“ manevra, to uključuje sveobuhvatan ratni napor protiv nuklearno naoružane sile Rusije. Prema izvješću Wall Street Journala

„Osnovni scenarij uključuje neprijateljsko zauzimanje njemačke luke Rostock, napad koji bi pokrenuo klauzulu o zajedničkoj obrani NATO-a poznatu kao Članak 5. Odgovor uključuje ponovno zauzimanje luke i druge infrastrukture kao i obranu gradova i pokretanje ofenzivnih mjera.“

Ostali elementi obuke također se čitaju kao nacrt za izravnu intervenciju u Ukrajini. „Scenariji uključuju borbu protiv bespilotnih letjelica i krstarećih projektila, zaštitu gradova, zračnih i morskih luka kao i izravnu potporu kopnenih trupa“, piše Süddeutsche Zeitung.

Osim toga, u vježbi će sudjelovati borbeni zrakoplovi sposobni za nuklearno oružje F-16, F-35 i Bundeswehrovi borbeni zrakoplovi tornado koji će, prema Bundeswehru, letjeti u „dnevnim misijama“ do Estonije i Rumunjske – tj. izravno do ruske granice i prema Crnom moru. Pritom bi piloti i posade letjeli prema principu „treniraj dok se boriš“ – što znači da bi rusko vojno vodstvo moralo pretpostaviti da se započinju potencijalna ratna dejstva.

U nedavnom komentaru o eskalaciji rata, World Socialist Web Site je upozorio: 

„S obzirom na izjave vodećih dužnosnika SAD-a i NATO-a da su predani vojnom porazu Rusije, Putinova vlada će biti prisiljena sve te akcije protumačiti kao moguće pripreme za NATO-ove upade na ruski teritorij.“

A u drugom članku o ukrajinskoj protuofenzivi napisali smo:

„U slučaju vojnog debakla za Ukrajinu, postoji iznimna opasnost da će sile NATO-a odgovoriti izjavom da će implementirati zonu zabrane leta iznad Ukrajine, uključujući ratne zrakoplove NATO-a koji napadaju ruske zrakoplove i rasporediti kopnene trupe iz zemalja članica NATO-a u Ukrajinu.“

Bez obzira na to hoće li „Air Defender 2023“ postati neposredno polazište za NATO-ovu izravnu intervenciju u rat – a ta opasnost postoji – manevar je dio razvoja prema trećem svjetskom ratu.

Sa stajališta njemačke vlade, manevar nije samo dio ratne mobilizacije protiv Rusije. On je također je usmjeren na ponovno uspostavljanje Njemačke kao vojne i ratne sile. Njemačka kao domaćin dokazuje „da ne govorimo samo o međunarodnoj odgovornosti, već i da je preuzimamo kao logističko središte u Evropi i vodeća nacija u tako velikoj vježbi“, pohvalio se ministar obrane Boris Pistorius (Socijaldemokrati). Generalni inspektor zračnih snaga Ingo Gerhartz rekao je za Wall Street Journal: „Njemačka mora preuzeti mnogo više odgovornosti i ponekad preuzeti vodstvo među NATO-ovim nacijama ovdje u Evropi... Ovom vježbom dokazujemo da smo sposobni to učiniti.“

Činjenica da je Gerhartz u bazi 51. eskadrile taktičkog zrakoplovstva „Immelmann“ u Jagelu u Schleswig-Holsteinu, izjavio da je priprema manevra „završena“ možda je izazvala posebne nemire u Moskvi. Prošlog lipnja, zapovjednik zračnih snaga otvoreno je zaprijetio Rusiji upotrebom nuklearnog oružja, rekavši: „Za vjerodostojno sredstvo odvraćanja, potrebna su nam i sredstva i politička volja da provedemo nuklearno odvraćanje ako bude potrebno.“

Ime „Immelmann“ naglašava tradiciju u kojoj Luftwaffe djeluje. To je počast borbenom pilotu Maxu Immelmannu, koji je oborio neprijateljske zrakoplove tijekom Prvog svjetskog rata prije nego što je i sam poginuo u misiji 18. lipnja 1916. U Trećem Reichu, Immelmann je slavljen kao ratni heroj, a jedinica je također bila nazvana po njemu. Borbena eskadrila 2 Immelmann odigrala je središnju ulogu u ratu za uništenje Sovjetskog Saveza i korištena je u brojnim operacijama protiv ruskih gradova i položaja Crvene armije na istočnoj fronti.

I ratnohuškački mediji udaraju u ratne bubnjeve na način kakav se nije doživio još od Hitlera i nacista. Uvodnik u aktualnom broju časopisa Der Spiegela poziva na masovno povećanje njemačkih ratnih napora da se porazi Rusija u Ukrajini. Ukrajinska vojska sada treba „još hitniju potporu Zapada“, piše šef odjela za vanjske poslove Mathieu von Rohr. „Sljedećih nekoliko tjedana i mjeseci pokazat će se odlučujućim. Oni će pokazati može li Ukrajina odbiti rusku vojsku. Ovaj rat ne smije biti zamrznut.“

Von Rohr je pohvalio Scholzov militaristički ispad bijesa prošlog vikenda i sa zadovoljstvom primijetio: „Dobra stvar je da su Njemačka i njeni zapadni partneri sada shvatili: Nije dovoljno spriječiti da Ukrajina izgubi. Moramo joj pomoći da pobijedi.“ Nakon isporuke „zračne obrane“, „tenkova“ i „streljiva“ vrijedne milijarde dolara, njemačka vlada sada mora, „kako je nedavno nagovijestio ministar obrane Boris Pistorius, također ispitati potporu zapadnih isporuka borbenih zrakoplova.“ Von Rohr nastavlja: „Što je protuofenziva uspješnija, to je više nade za kraj rata.“

Ovaj argument odgovara ubilačkoj ratnoj logici njemačkog militarizma u prošlom stoljeću. Njemačke elite u Carstvu i među nacistima također su opravdavale svoje totalno ratovanje ciničnim argumentom da žele postići brzi „pobjednički mir“ ili „konačnu pobjedu“. Time su produžili trajanje rata, žrtvujući još milijune života i čineći sve strašnije zločine.

Dok se vladajuća klasa ponovno sprema za totalni rat, protivljenje stanovništva je ogromno. Prema istraživanju Infratest dimapa objavljenom 1. lipnja, 64 posto Nijemaca odbija slanje borbenih zrakoplova u Kijev. Samo 28 posto podržava. Grmljavina borbenih zrakoplova iznad Njemačke u sljedećih nekoliko dana dodatno će potaknuti otpor militarizmu i ratu.

Hitan zadatak je naoružati tu opoziciju jasnom perspektivom. Jedini način da se zaustavi katastrofa je izgraditi socijalistički pokret međunarodne radničke klase protiv rata i njegovog temeljnog uzroka: kapitalističkog profitnog sustava. Za ovo se bore Socialist Equality Party (SGP) i njezina organizacija mladih Međunarodna omladina i studenti za socijalnu jednakost (IYSSE).

Loading